NIPT tyrimas: ką svarbu žinoti?

Būsimos mamos visada siekia, kad gimęs vaikelis būtų sveikas, todėl neretai yra ieškoma galimybių atlikti įvairius sveikatos tyrimus. NIPT tyrimas – tai kraujo tyrimas, kuris padeda nustatyti genetinių ligų riziką. Šio tyrimo metu paimamas mamos kraujo mėginys, iš kurio yra išskiriama vaisiaus DNR informacija ir patikrinama, ar chromosomose nėra tam tikrų pakitimų.

Kokias ligas galima nustatyti NIPT tyrimu?

Šis tyrimas padeda įvertinti Dauno, Edvardso ir Patau sinddromų riziką, todėl tuomet, jei baiminamasi dėl šių sindromų tikimybės, nėštumo metu rekomenduojama atlikti šį tyrimą. Nors kartais nerimaujama, kad genetinis tyrimas gali vienaip ar kitaip pakenkti vaisiui, tačiau NIPT tyrimas tam tikrai neturės jokio poveikio.

Kada rekomenduojama atlikti šį tyrimą?

Gana dažnai manoma, kad genetinius tyrimus tikslinga atlikti tik vyresnėms nei 35 metų moterims, tačiau tai nėra tiesa. NIPT tyrimas turėtų būti aktualus visoms nėščioms moterims, nepriklausomai nuo jų amžiaus, rasės ar nėštumų skaičiaus. Genetinės medžiagos užuomazgos gali būti pastebimos jau 5 nėštumo savaitę, tačiau NIPT tyrimą rekomenduojama atlikti vėliau – 9-10 savaitę. Tai gali užtikrinti maksimalų tyrimo tikslumą, todėl tyrimo neprireiks kartoti.

Kaip atliekamas genetinis tyrimas?

NIPT tyrimas yra visiškai saugus ir motinai, ir vaisiui: iš besilaukiančios moters yra imamas 10 ml kraujo mėginys, kuris vėliau yra siunčiamas į laboratoriją. Įprastai tyrimo rezultatai yra gaunami po 5-7 dienų. Informacija gali būti pateikiama lietuvių ar kita pasirinkta kalba. Atlikus NIPT tyrimą būsima motina taip pat gali sužinoti ir vaiko lytį (išskyrus tuos atvejus, jei šios informacijos gauti nepageidaujama).

Kaip pasiruošti NIPT tyrimui?

Prieš atliekant šį genetinį tyrimą pirmiausia rekomenduojama atlikti ultragarsinį tyrimą, kurio metu bus nustatoma, kokia yra vaisiaus vystymosi eiga, ir t.t. Porą valandų iki kraujo tyrimo patartina nevalgyti, vykstant į kliniką reikia turėti nėštumo laiką patvirtinančius medicininius dokumentus, išrašus bei asmens tapatybės dokumentą.

Kur gali būti atliekamas NIPT tyrimas?

Šiandien šią paslaugą gali pasiūlyti vis daugiau medicinos centrų, tad tuomet, jei svarstote apie galimybę atlikti šį genetinį tyrimą, pasidomėkite, kokios klinikos gali jį pasiūlyti. Nors NIPT tyrimo kaina skirtingose klinikose yra gana panaši, tačiau tuomet, jei siekiate rasti geriausią pasiūlymą, pravartu palyginti skirtingų klinikų nustatytas kainas. Tuomet beliks tik pasirinkti jums patogų laiką, kada gali būti atliekamas šis tyrimas, ir užsiregistruoti šiai procedūrai.

Apie NIPT tyrimą Medicina Practica kraujo tyrimų laboratorijoje skaitykite čia : https://medicinapractica.lt/harmony-tyrimas/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *