LOR gydytojas – ką gydo

Sinusitas

Susirgus sinusine infekcija, įvyksta skruostų, kaktos ir tarp akių esančių sinusų ertmių uždegimas ir patinimas. Tai labai nemaloni infekcija, kuria kasmet suserga dešimtys milijonų žmonių pasaulyje. Įrodyta, kad sinusitas daro didelę įtaką bendrai žmogaus gyvenimo kokybei.

Kas yra sinusitas ir kokie jo simptomai?

Kai sinusų gleivinės infekuojamos ir kyla uždegimas, tai vadiname sinusitu arba rinosinusitu. Sinusai jungiasi į nosies ertmes, todėl į juos taip pat gali išplisti sinusinė infekcija. Rezultatas – viso veido patinimas ir skausmas, pasunkėjęs kvėpavimas.

Sergant sinusine infekcija, gali pasireikšti šie simptomai:

1) nosies užgulimas;

2) bėganti nosis;

3) niežtinti nosis;

4) galvos skausmas;

5) pakitusios spalvos arba drumstos išskyros iš nosies;

6) nuovargis;

7) skausmas ir spaudimas veide;

8) patinimas aplink akis;

9) sumažėjęs uoslės pojūtis;

10) gerklės skausmas;

11) sausas, nuolatinis kosulys, ypač naktį;

12) karščiavimas.

Sinusito diagnostika, klasifikacija ir gydymas

Jūsų LOR gydytojas gali diagnozuoti sinusitą trimis būdais: atlikdamas apžiūrą, naudojant nosies endoskopiją arba naudojant kompiuterinės tomografijos (KT) nuskaitymą, kuris sukuria 3D vaizdą. Jei jūsų apžiūros ar testo rezultatai rodo sinusinės infekcijos požymius, gydytojas nuspręs, ar jūsų simptomai priklauso vienai iš dviejų kategorijų, atsižvelgdami į priežastį ir simptomų trukmę:

1) nealerginis sinusitas: sinusinė infekcija, kuri išsivysto po peršalimo ar viruso. Yra keturios pagrindinės rūšys:

a) ūminis sinusitas: uždegimas ir infekcija sinusų ertmėse, trunkančios mažiau nei keturias savaites;

b) poūmis sinusitas: uždegimas ir infekcija, trunkanti nuo keturių iki 12 savaičių;

c) lėtinis sinusitas: uždegimas ir infekcija, trunkanti ilgiau nei 12 savaičių;

d) pasikartojantis sinusitas: kai pacientas patiria keturis ar daugiau epizodų per metus;

2) alerginis sinusitas: kai organizmo imuninė sistema per daug reaguoja į alergeną (kažką, kas sukelia alergiją), pavyzdžiui, medžių žiedadulkes, pelėsių sporas, gyvūnų kailio plaukus, chemines medžiagas ar vaistus. Kūnas per daug gamina antikūnių, sukeldamas cheminės medžiagos, vadinamos histaminu, išsiskyrimą, o tai sukelia alerginę reakciją. Yra dviejų tipų alerginis sinusitas – sezoninis arba daugiametis:

a) sezoninis alerginis sinusitas: kai organizmo imuninė sistema per daug reaguoja į alergenus, kurie vyrauja tam tikru sezonu, pavyzdžiui, medžių žiedadulkes ar pelėsių sporas.

b) daugiametis alerginis sinusitas: šią ištisus metus trunkančią būklę sukelia alerginė reakcija į bet kokį kasdienį veiksnį, pvz., dulkes, naminių gyvūnėlių plaukus, teršalus ar tabako dūmus.

Antibiotikų kursas paprastai pašalina ūminę sinusų infekciją maždaug per 7 – 10 dienų. Kai kuriems pacientams naudinga vartoti vaistus nuo kosulio kartu su antibiotikais. Kartais taip pat reikalingas receptinis nosies steroidinis purškalas uždegimui sumažinti.

Pacientams, kuriems yra rinosinusito simptomai, gali būti naudinga skalauti nosies kanalus ir sinusus fiziologiniu tirpalu naudojant nosies drėkinimo prietaisą.

Pacientams, sergantiems alerginiu sinusitu, rekomenduojama vartoti geriamuosius antihistamininius vaistus.

Kai kompiuterinė tomografija parodo, kad pacientas turi užsikimšusią pertvarą, nukrypusią pertvarą ar nedidelius guzelius nosies gleivinėje (nosies polipų), kurie sukelia lėtinį sinusitą, gali būti rekomenduojama atlikti sinuso operaciją, siekiant palengvinti uždegimo šaltinį.

Jeigu ieškote LOR gydytojo Vilniuje, maloniai prašome kreiptis į Unavitoje dirbančią Aistę Paškonienę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *