Svarbiausia – laikas Kada genėti medžius, priklauso nuo keleto veiksnių, įskaitant medžio rūšį ir klimatą, kuriame jis auga. Dažniausiai daugumą lapuočių medžių (tų, kurie žiemą numeta lapus, pavyzdžiui, ąžuolų, uosių ir klevų) galite genėti ankstyvą pavasarį. Visžalius medžius (pavyzdžiui, pušis, egles ir kėnius) geriausia genėti rudens viduryje arba pabaigoje. Taip yra todėl, kad augalai vegetacijos metu iš dirvožemio semia vandenį ir maistingąsias medžiagas ir kaupia jas lapuose bei šakose. Rudenį lapai nukrenta, o sukauptos maistinės medžiagos grįžta į šaknis, kad padėtų išgyventi šaltą žiemą. Jei genėsite anksti pavasarį, šaknys gali nespėti pasisavinti maistinių medžiagų iš dirvožemio prieš prasidedant vegetacijos sezonui. pjovejai.lt – medžių genėjimas. Taip pat galite genėti vasarą, tačiau būtinai genėkite prieš pasodindami šakniavaisius. Naujai nupjautos šaknys gali trukdyti augančioms daržovėms.
Pažinkite savo įrankius Geriausias įrankis daugumai genėjimo užduočių atlikti yra geros rankinės genėjimo žirklės. Jos yra universalesnės nei genėjimo pjūklai, be to, jomis bus patogiau naudotis, nes nereikės taip stipriai spausti kaip pjūklu. Genėjimo pjūklą naudokite tik tada, kai genėjimo žirklės negali atlikti darbo. Genėdami ieškokite švaraus pjūvio, kuris būtų šiek tiek aukščiau šakos mazgo. Šakos mazgas yra ta vieta, kur iš augalo stiebo išaugs naujas augalas.
Visada genėkite virš šakos mazgo Genėjimas turėtų sukurti atvirą, erdvų augimo modelį. Geriausias būdas tai pasiekti – genėti virš šakos mazgo. Pjūvis turi būti švarus, be dantytų žievės ar šaknų gabalėlių, kurie gali sukelti infekciją. Nors medžių genėjimui nereikia daug jėgos, svarbu nepamiršti, kad pjaunate gyvą daiktą. Stenkitės nepažeisti žievės ir nesudaužyti augalo.
Vienu metu nupjaukite ne daugiau kaip 30 % šakos. Genėdami medį visada pjaukite aukščiau šakos mazgo, kad medis galėtų išauginti naują šaką. Tačiau vienu metu nenupjaukite per daug. Jei vienu metu nupjausite daugiau kaip 30 % šakos, medis gali žūti. Atlikite kelis pjūvius kelių colių atstumais. Pjūvis turi būti švarus, po jo neturi likti dantytų žievės ar šaknų gabalėlių. Svarbu reguliariai genėti medį, kad jis nebūtų per didelis. Jei leisite medžiui per daug išaugti, jis gali apgadinti pastatus ar inžinerinius laidus arba nustelbti jūsų sodą.
Būtinai genėkite visas šakas tolygiai Jei medis auga per aukštai arba per plačiai, galite kontroliuoti jo dydį ir formą reguliariai genėdami. Genėdami medį būtinai tolygiai genėkite visas šakas. Jei genėsite tik vienoje vietoje esančias šakas, o likusias paliksite, medis gali būti kreivas.